KİTAPGÜNLÜĞÜM: Son zamanlarda okuduğum kitaplar (2)

Herkese merhaba,

nedense yaz aylarında okuma hevesim iyice artıyor ve rahatlıkla bir haftada iki kitap bitirebiliyorum - benim için neredeyse bir rekor. Ev hanımı olup 3 yaşında bir çocuk ile anca akşam işler bitince kendime zaman ayırıp kitapların gizemli dünyasına dalabiliyorum. O da eşimin Home office çalışması ile iyice azaldı diyebilirim. Aynı zamanda sekreterlik görevlerini de üstleniyorum ve bu son aylarda blogum için vahim oldu. Yazma isteğim ve uygun konu bulma konusunda zorlanıyorum, bildiğiniz gibi yazılarım için ciddi zaman ve emek sarf ediyorum. Konu araştırıp sizlere layık olmak için sadece paylaşım olsun diye de içime sinmeyen yazı oluşturmak istemiyorum.
Neyse epey ağlaştım sanırım, sizleri daha fazla sıkmayıp okuduğum kitaplar hakkında bilgilerimi aktaracağım...**Kim Noble - Hepimiz**

Hayatınıza baktığınızda eminim yaptığınız yanlışlardan dolayı çok özürler dileyip pişmanlıklar duydunuz. Sonuçta bilinçli yapıp da yakalanınca onun bedelini ödemek zorundasınız.
Ya size birileri sürekli iftira atıp akıl almaz olaylar için suçlu durumuna düşüyorsanız ne dersiniz?
Hele ki bahsedilen olayların hiçbirini hatırlamıyorsanız?
Ama nedense herkes bu komploya alet olmuş gibi hareket edip aileniz bile sizi yalancı olduğunuzu düşünüyorsa?
Yok olamaz... demeyin.
Olabilir.

Kim Noble adında biri yok aslında. Adınız Patricia ama herkes size Kim diyor ve sürekli yapmadığınız şeyler için ceza alıyorsunuz. Unutkansınız her halde. Bir noktayı geçtikten sonra bazı şeylerin esrarengiz haller almaya başladığına inanmakta güçlük çekseniz bile, sizi yatırdıkları akıl hastanelerinde doktorlar size sorunun ne olduğunu açıklarken zaman ile bunu kabul etmeye başlıyorsunuz:
Siz tek değilsiniz, bedeninizi onlarca farklı kişilikler ile paylaşıyorsunuz. Onlar sizden çok farklıdırlar. Küçüklüğünüzde yaşadığınız istismarlardan dolayı beyininiz bu korkunç olayları hazmedemeyip kendini koruma altına aldı. Kim yok oldu, yerine farklı yaşlarda farklı karakterler geldi. Çoğu kadın olsa da aralarında eşcinsel bir erkek ve bebekler de var. Zaman zaman bazı karakterler öne geçip dominant kişilik olarak hayatınıza yön veriyorlar. O siz de olabilirsiniz. Ama belki de olumsuzluklardan dolayı beyniniz sizi arka plana itip başka bir karakter yerinize geçer. O anda siz yavaş yavaş yok olursunuz.
Tıpkı Kim Noble'in bazı alter kişilikleri gibi.
Bu kitabı Patricia yazdı, bu aralar o dominant karakter olarak "Hepimiz" diyerek Kim Noble' in öyküsünü anlatıyor. Çok sarsıcı, sıradışı ve akılalmaz. Ama gerçek. Beni cidden etkileyen kitaplardan biridir.

Puanım: 5/5


**Thomas Mann - Venedikte Ölüm**
Ben hayatımın büyük kısmını Almanya'da geçirdim ve okul hayatım da orada geçti. Bu yüzden Alman Edebiyatı iyi bilirim, özellikle Lise yıllarımda seçme ders olarak Alman Edebiyatını seçip birçok eser inceleme fırsatı yakaladım diye. Standart Goethe, Schiller, Hesse ve beni depresyona sokan Kafka dışında Thomas Mann'ın eserleri ile de tanıştım. "Der Tod in Venedig" zor ve ince olmasına rağmen dikkat ile okunması gereken kitap olduğunu hatırlayıp, aradan 20 sene geçmesine rağmen türkçe versiyonunu okurken hatırladığım pasajlar oldu. Tabiiki o yaşlarda farklı algıladığım için pek de hoş anılar biriktirmemişim ama iyi ki ikinci şans vermişim diyorum.
Uzun cümleler ve zorlayan betimlemeler ile bir sanatçının memnuniyetsiz hayatın son döneminde yaşanan süpriz ve imkansız aşkın kasıp kavuran etkisinin öyküsüdür. Kolay okunacak 103 sayfa değil, yer yer bayıltabilir. Sakin kafa ile okuyup odaklanmayı şart kılan bir eser. Alman Edebiyatına olan zaafımdan dolayı affettiğim ağır cümleleri yeniden okuduğuma pişman değilim. Belki siz de olmazsınız, kim bilir...

Puanım: 4/5**Jane Austen - Aşk ve Gurur**

Genelde klasik edebiyatı seven biriyim. Eski zamanların üslubuna hayran, kitapları sadece para yapmak için değil de gerçekten sanata hakkını vererek yazmayı başaran yazarların sihirli dünyasına dalmak bana başlıca zevk veriyor.
Ama her yazar bana bu zevki tattırmıyor maalesef.
Jane Austen' i başka incelemelerde meth edildiğinde merak edip bu başyapıtını okumaya karar verdim. Genelde tipik aşk romanları cıvık romantizmleri ile beni canımdan bezdirdiği için tercihim değildir. Ben özümde pek romantik biri değilim zaten. Madem ki aşk konusu gurur ile örülmüş, belki bu sefer beni heyecanlandırır diye düşündüm.
PDF olarak bulduğumda, hayal kırıklığına uğrarsam bari boşuna harcadığım paraya yanmam deyip okumaya başladım.
İyi ki de öyle yapmışım. Esere sonuna kadar dayanmamın sebebi, sadece bir kez kendimi frenleyip beğenmediğim kitaba sonuna kadar şans vermemin kararı idi. Diyaloglar sıkıcı, zamanının üslubuna yakışır bir şekilde çocuksu tavırlar ile gurur saçan, karakterler (bana göre) itici ve sevimsizdi. Derine inmeyen konu biraz sığ kişilikler ile el ele ilerliyordu. Yer yer sosyo-kültürel eleştiri ile biraz canlansa da esas konu soğuk ve mesafeli bir iz bıraktı bende.

Puanım: 2/5

13 yorum:

 1. Selam Gamze.Bugün bloğumdan evvel biraz dolaşmaya karar verdim.Vertigo rahatsızlığım nedeniyle sayfa sınırlaması verdi doktorum.Kızıma okumasını rica ediyorum.Ayrıca kitap özetleri beni sevindiriyor.Detaylı olmasa da bilgim oluyor.Emeğine sağlık canım.Geçmiş bayramın kutlu olsun ve hep mutlu ol dilerim yavrum. Sevgiler :)

  YanıtlayınSil
 2. Hepimiz'i ne güzel anlatmışsın bayıldım ve sevmiş olmana çok sevindim :) Aşk ve Gururu ise ben çok eğlenceli bulmuştum ve çok sevmiştim belki bir de Hasan Ali Yücel dizisindeki versiyonunu denemelisin bi ara :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ümitli olmasam da o versiyonu kayda geçirdim. Bazen çeviriler herşeyi berbat ederler. Ama şimdilik yeterince AŞK VE GURUR tattım 😊

   Sil
 3. Hepimiz dikkat çekici bir kitaba benziyor bir ara mutlaka okumak lazim...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İlginç otobiyografi, mutlaka okumalısın 👍

   Sil
 4. Ask ve gurur ne güzeldir. Digerlerini okumadim. Benim de tam tersi kisin okuma açisindan daha verimli buralarin kisini biöirsin haftalarca eve hapseder insani. Yazin da yüzme gezme misafir derken 2ayda 1 kitap bitirebilirsem seviniyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Anormallik bende zaten, genelde herkes kış aylarında kitaba yoğunlaşır. Bende tatilde okuma fırsatı buluyorum, plajda kitap okumaya bayılıyorum 😊

   Sil
 5. Bugünlerde her ne kadar kitap okuyamasam da en azından kitap tanıtan blogları okuyabiliyorum :)
  Hepimizi gerçekten merak ettim kısa zamanda edinip okumaya çalışacağım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İstediğim kadar kitap okuyamadığım için bende kitap yorumlarını severek okuyan ve fikirlerini beyan eden blogger arkadaşları takip ediyorum. Bu şekilde çok enteresan eserler hakkında bilgi almak ve tanışmak mümkün oluyor. Bu vesile ile bende "Hepimiz" ile tanıştım ve herkese tavsiye edebiliyorum. Edebiyat dünyasını sarsmasa da bence tüm çıplaklığı ile bir hayatı anlatıyor... daha doğrusu birden fazla.
   Yorumunuz için çok teşekkür ediyorum Hüseyin bey, saygılar...

   Sil
 6. Hepimiz'i çok çok merak ettim Gamzecim. Çok güzel anlatmışsın, ellerine sağlık. :)

  YanıtlayınSil
 7. Hepimiz ilginç geldi bana buna benzer bir film izlemiştim. O zaman ancak filmin sonunda anlaşılmıştı bu durum. Kendin sandığın kişi aslında değilsin. Güzel inceleme sevgiler

  YanıtlayınSil
 8. Aşk ve gururu şuan bende okuyorum , diyaloglar çok sıkıcı ama sonunu merak ettiğim için bırakamıyorum da :) bol kitaplı günler sze takipteyiz sevgiler:)

  YanıtlayınSil

Sanatçı' ya alkışı, Blogger' a yorumunuzu esirgemeyin...
Teşekkürler ve Sevgiler 💖